Radniční věž

Unikátní bílá gotická radniční věž je snad hlavní dominantou, a zároveň neodmyslitelným symbolem královského města Kadaně. 

Radniční věž

Unikátní bílá gotická radniční věž z počátku 16. století představuje jednu z nejvýznamnějších dominant města Kadaně. Její výška dosahuje 53,75 metrů, což z ní zároveň činí nejvyšší budovu ve městě. Nikde v Čechách ani na Moravě žádnou podobnou neuvidíte. Okázalost a jedinečnost kadaňské radniční věže je do dnešních dob důkazem toho, jak důležité, prosperující a hrdé bylo město Kadaň v době její výstavby.

Architektonickou zajímavostí je, že bychom na kadaňské radniční věži marně hledali byť jedinou střešní tašku, je totiž celá od hladiny náměstí až po úplný vrchol kamenná. 

Radniční věž je skvělým výchozím bodem pro zahájení vaší prohlídky města. Z jejího ochozu je snadné prohlédnout si široké okolí a udělat si tak jednoduše představu, kde se co nachází. Při prohlídce však nespěchejte hned na výhled, přišli byste totiž o zajímavosti, které se nachází především v interiéru věžní kaple, který je starší než samotná věž, nedozvěděli byste se, k čemu sloužilo druhé patro věže, ani byste nezjistili, co vše obnášel každodenní život kadaňských věžníků. 

Radniční věž a přilehlý komplex kadaňské radnice slouží již po staletí svému původnímu účelu. V současné době je totiž stále sídlem městského úřadu a starosty města. 

V přízemí radniční věže se v jedinečném prostředí gotického podloubí nachází také Galerie Josefa Lieslera, pojmenovaná po významném českém malíři, grafikovi a ilustrátorovi původem z Kadaňska.

Něco málo k historii

Radnice s atypickou kamennou věží je důkazem toho, že Kadaň byla ve středověku velmi bohatým městem. Dodnes je využívána a slouží ke stejnému účelu, pro který byla vybudována. Celý komplex je sídlem Městského úřadu Kadaň a úřadu starosty města, v přízemí se nachází celoročně otevřená galerie Josefa Lieslera. Za zmínku stojí také radniční kaple nacházející se v prvním patře věže. Ta dříve sloužila jako bohoslužební prostor pro členy rady. Nepřehlédněte ani radniční hodiny sestrojené Mikulášem z Kadaně, který se mimo jiné podílel také na stavbě orloje na Staroměstském náměstí v Praze.

Socha psa a pověst o nepoctivém radním

Jako nepřehlédnutelný symbol města je radniční věž dějištěm hned několika kadaňských pověstí. Mezi nimi například pověst o psu na kadaňské radniční věži, nebo o kadaňském kostlivci. Na každé z těchto pověstí je něco pravdy a chcete-li se dozvědět více, určitě věž nezapomeňte navštívit, anebo zavítejte do infocentra a ptejte se po knihy kadaňských pověstí.

Otevírací doba a vstupné

  • duben, květen, červen, září, říjen
  • víkendy a svátky, každou sudou hodinu – od 10:00 do 16:00
  • červenec, srpen
  • denně, každou sudou hodinu – od 10:00 do 16:00
Základní
30 Kč / os.
Snížené
15 Kč / os.
Rodinné
70 Kč / rod.

Děti do 6 let zdarma